ISKAV İklimlendirme Sektöründe Şirketlerin Sürdürülebilirliği Konferansı

Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) tarafından 3-4 Mayıs tarihlerinde Point Otel Barbaros’ta İklimlendirme Sektöründe Şirketlerin Sürdürülebilirliği Konferansı gerçekleştirildi. İklimlendirme sektörünün önde gelen şirketlerinden üst düzey yöneticilerinin ve üniversite temsilcilerinden iki günde toplam 145 kişi olarak katıldığı konferans iki gün sürdü.


Konferansta ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Vural EROĞLU’nun açılış konuşmasında belirttiği; yeni ekonomik düzende ülke ekonomisinin ve sektörün durumu sürdürülebilirlik kavramı üzerinden ele alındı. Konferansın ilk gününde sürdürülebilirlik kavramının ekonomik yönü ele alındı. İlk oturumda sektör şirketlerinin yapılan anket doğrultusunda mevcut durumu ele alındı. Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu tarafından gerçekleştirilen ilk oturumda durum tespiti yapıldı. İkinci oturumda Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu tarafından Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Işığında İklimlendirme Sektörünün Karşı Karşıya Olduğu Riskler ve Değerlendirmeler ele alındı. Öğlen yemeğinin ardından gerçekleştirilen üçüncü oturumda Şirketlerde Doğru Fiyatlandırma Yöntemleri/Maliyetlerde Sürdürülebilirlik Yrd. Doç Dr. Özgür ÖZDEMİR tarafından sunuldu. Karşılıklı soru ve cevaplarla interaktif bir şekilde devam eden oturum sektör şirketlerinin yöneticilerinin maliyet muhasebesi konusunda farkındalığının oluşmasını sağladı. Konferansın ilk günü, eğitmen Hakan OKAY tarafından verilen İş Dünyasına Helikopter Bakışı isimli oturumla sona erdi.

Katılımcılar ikinci güne; ilham veren konuşmalarıyla ülke çapında çok sayıda takipçisi olan Cem Seymen’in açılış konuşmasıyla başladılar. Yeni Dünya Düzeninde Türk Ekonomisinin Yeni Hikâyesi başlıklı sunumunda Cem Seymen katılımcılara; eğitime yatırımdan, sanata, teknolojideki son gelişmelerin ekonomiye yansımasına kadar farklı başlıklarda kapsamlı bir ufuk turu yaptırdı. İlk oturumda ise konferansın ikinci gün başlığı olan Teknolojide Sürdürülebilirlik konusuna uygun olarak; İklimlendirme Sektöründe Akıllı Ürünlere Geçiş Projesi ele alındı. Belimo Turkey Genel Müdürü Yalçın Katmer tarafından gerçekleştirilen sunum ilgiyle izlendi. İkinci oturumda ise ABB firmasından Divizyon, İş Geliştirme Müdürü Nejat EGE tarafından İşletmeler için Sanayi 4.0 Fırsatını Yakalamak konusu işlendi. Son teknolojik gelişmelerin ekonomiye yansımasının örnek vakalarla incelendiği oturum interaktif bir şekilde tamamlandı. Konferansın son oturumunda ise Systemair HSK firmasının fabrika müdürü Ayşegül Eroğlu tarafından sürdürülebilir Rekabet için Sanayi 4,0 konusu işlendi. Yoğun geçen iki günün son oturumu olmasına rağmen Ayşegül EROĞLU’nun sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Genel değerlendirmenin ve kapanış konuşmasının Alarko Carrier firması Genel Müdürü Önder Şahin tarafından yapıldığı konferans; ISKAV yönetim kurulu üyelerinin konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etmeleriyle sona erdi. Katılımcılar ayrılırken; yüksek memnuniyetlerini ve tekrarı yönündeki taleplerini belirttiler.